Vegastråket invigt – nytt cykelstråk med ljuskonst

Den 10 mars 2026 invigdes Vegastråket – ett nytt gång- och cykelstråk som binder samman Vega-stadsdelen med Handen centrum. Stråket är inte bara en infrastruktursatsning utan även ett konstverk, med ljusinstallationer som skapar en unik atmosfär under kvällstid.

Längs sträckan har konstnärliga ljusarmaturer placerats ut för att skänka stråket karaktär och öka trygghetskänslan efter mörkrets inbrott. Projektet är ett samarbete mellan kommunens stadsplanerare, trafikingenjörer och lokala konstnärer.

– Vi ville skapa mer än en cykelväg. Vegastråket ska vara en upplevelse att promenera eller cykla längs, och ljuskonsten gör det möjligt att njuta av stråket även på kvällarna, säger projektledaren vid invigningsceremonin.

Stråket är en del av kommunens satsning på hållbar mobilitet och syftar till att öka andelen resor som sker till fots eller med cykel. Med separerade banor för gående och cyklister är det säkert och komfortabelt för alla åldrar.

Hundratals Haningebor deltog vid invigningen och tog de första turerna längs det nya stråket. Lokala föreningar arrangerade aktiviteter och kommunens politiker var samlade för klippandet av det symboliska bandet.

Vegastråket är ett av flera cykelprojekt i Haninges ambitiösa cykelplan och bidrar till att knyta ihop de växande stadsdelarna i kommunen.

Av redaktionen. Källa: Haninge kommun, Mitt i

Betygsätt denna artikel
Ingen har röstat ännu