1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Inga Röster Än)
Loading...Loading...

Permanentning och utökning av e-tjänst för infartsparkering i Vega

E-tjänsten för infartsparkering vid Vega station kommer att bli en permanent lösning från och med mitten av mars 2025. Den kommer också att införas för parkering vid infartsparkeringen vid Handens station och senare under våren även vid Västerhaninge station.

Stadsbyggnadsnämnden fattade detta beslut den 18 februari 2025, och de beslutade också att e-tjänsten även ska gälla för parkeringar vid Handen och Västerhaninge. För att använda e-tjänsten för infartsparkering måste man ha en aktiverad 30-dagarsbiljett, 90-dagarsbiljett eller årsbiljett från SL. Man måste ange sitt fordonets registreringsnummer och biljettens nummer i e-tjänsten för att få parkera under dagtid på vardagar.

Under kvällar och helger kan man parkera mot en avgift enligt taxa C, vilket innebär att det inte krävs något aktivt SL-kort. Informationen om e-tjänsten och dess användning kommer att uppdateras med nya skyltar vid de aktuella infartsparkeringarna.